3M 82M-180-NB-A
82M-180-NB-A
Part No.:
82M-180-NB-A
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Barrel, Bullet Connectors
Package:
Datasheet:
82M-180-NB-A.pdf
Description:
CONN TERM PIN 14-16AWG CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Color:
Blue
Features:
Insulation:
Non-Mating End Insulated
Wire Gauge:
14-16 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Terminal Type:
Male, Pin (Plug)
Contact Finish:
Length - Barrel:
0.190" (4.83mm)
Contact Material:
Length - Overall:
0.870" (22.10mm)
Diameter - Barrel:
0.180" (4.57mm)