SMC Diode Solutions 84CNQ045S2
84CNQ045S2
Part No.:
84CNQ045S2
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
PRM2
Datasheet:
ShinYua84CNQ045S2.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V PRM2
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
80A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
620 mV @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 mA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 125°C