ebm-papst Inc. A2E170-AF23-02
A2E170-AF23-02
Part No.:
A2E170-AF23-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A2E170-AF23-02.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Packaging:
Bulk
Series:
A2E170
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
230VAC
Size/Dimension:
Round - 170mm Dia
Width:
65.00mm
AirFlow:
StaticPressure:
BearingType:
Ball
FanType:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power(Watts):
53.0W
RPM:
3150 RPM
Termination:
4 Wire Leads with Splice Terminals
IngressProtection:
IP44
OperatingTemperature:
140°F (60°C)
ApprovalAgency:
CE, EAC
Category:
AC Fans
Datasheet:
ShinYuaA2E170-AF23-02.pdf
1. How to order A2E170-AF23-02 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the A2E170-AF23-02 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A2E170-AF23-02?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image A2E170-AF23-02 A2E170-AF23-01 A2E170-AF23-11
Part Number A2E170-AF23-02 A2E170-AF23-01 A2E170-AF23-11
Manufacturer ebm-papst Inc. ebm-papst Inc. ebm-papst Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series A2E170 A2E170 A2E170
ProductStatus Active Active Active
Voltage-Rated 230VAC 230VAC 230VAC
Size/Dimension Round - 170mm Dia Round - 170mm Dia Round - 170mm Dia
Width 65.00mm 65.00mm 65.00mm
AirFlow - - -
StaticPressure - - -
BearingType Ball Ball Ball
FanType Tubeaxial Tubeaxial Tubeaxial
Noise - - -
Power(Watts) 53.0W 53.0W 53.0W
RPM 3150 RPM 3150 RPM 3150 RPM
IngressProtection IP44 IP44 IP44
OperatingTemperature 140°F (60°C) 140°F (60°C) 140°F (60°C)