ebm-papst Inc. A2E300-AC47-01
A2E300-AC47-01
Part No.:
A2E300-AC47-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A2E300-AC47-01.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Packaging:
Bulk
Series:
A2E300
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
230VAC
Size/Dimension:
Round - 300mm Dia
Width:
99.50mm
AirFlow:
1437.2 CFM (40.24m³/min)
StaticPressure:
0.602 in H2O (150.0 Pa)
BearingType:
Ball
FanType:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
75.0dB(A)
Power(Watts):
200W
RPM:
2900 RPM
Termination:
4 Wire Leads
IngressProtection:
IP44
OperatingTemperature:
-13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
ApprovalAgency:
CCC, CE, CSA, EAC, UL
Category:
AC Fans
Datasheet:
ShinYuaA2E300-AC47-01.pdf
1. How to order A2E300-AC47-01 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the A2E300-AC47-01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A2E300-AC47-01?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image A2E300-AP02-01 A2E300-AC47-01 A2E300-AP02-02
Part Number A2E300-AP02-01 A2E300-AC47-01 A2E300-AP02-02
Manufacturer ebm-papst Inc. ebm-papst Inc. ebm-papst Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series A2E300 A2E300 A2E300
ProductStatus Active Active Active
Voltage-Rated 230VAC 230VAC 230VAC
Size/Dimension Round - 300mm Dia Round - 300mm Dia Round - 300mm Dia
Width 99.50mm 99.50mm 99.50mm
AirFlow 1437.2 CFM (40.24m³/min) 1437.2 CFM (40.24m³/min) 1437.2 CFM (40.24m³/min)
StaticPressure 0.602 in H2O (150.0 Pa) 0.602 in H2O (150.0 Pa) 0.602 in H2O (150.0 Pa)
BearingType Ball Ball Ball
FanType Tubeaxial Tubeaxial Tubeaxial
Noise 75.0dB(A) 75.0dB(A) 75.0dB(A)
Power(Watts) 200W 200W 200W
RPM 2900 RPM 2900 RPM 2900 RPM
Termination 4 Wire Leads 4 Wire Leads 4 Wire Leads
IngressProtection IP44 IP44 IP44
OperatingTemperature -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C) -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C) -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)