Signal Transformer A41-175-24
A41-175-24
Part No.:
A41-175-24
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaA41-175-24.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
All-4-One™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max):
Parallel 14.6A, Series 7.3A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
175VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect
Size/Dimension:
79.40mm L x 79.70mm W
Height-Seated(Max):
95.30mm
Voltage-Isolation:
4000Vrms
Category:
Power Transformers
Datasheet:
ShinYuaA41-175-24.pdf
1. How to order A41-175-24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the A41-175-24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A41-175-24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A41-175-24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as A41-175-24 pin diagram, A41-175-24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image A41-25-24 A41-43-24 A41-175-24 A41-130-20 A41-25-230
Part Number A41-25-24 A41-43-24 A41-175-24 A41-130-20 A41-25-230
Packaging Box Box Box Box Box
Series All-4-One™ All-4-One™ All-4-One™ All-4-One™ All-4-One™
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Laminated Core Laminated Core Laminated Core Laminated Core Laminated Core
Voltage-Primary 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad) Parallel 12V, Series 24V Parallel 12V, Series 24V Parallel 12V, Series 24V Parallel 12V, Series 24V Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max) Parallel 14.6A, Series 7.3A Parallel 14.6A, Series 7.3A Parallel 14.6A, Series 7.3A Parallel 14.6A, Series 7.3A Parallel 14.6A, Series 7.3A
PrimaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
SecondaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
CenterTap No No No No No
Power-Max 175VA 175VA 175VA 175VA 175VA
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 79.40mm L x 79.70mm W 79.40mm L x 79.70mm W 79.40mm L x 79.70mm W 79.40mm L x 79.70mm W 79.40mm L x 79.70mm W
Height-Seated(Max) 95.30mm 95.30mm 95.30mm 95.30mm 95.30mm