Broadcom Limited ACPL-M61U-500E
ACPL-M61U-500E
Part No.:
ACPL-M61U-500E
Category:
Optoisolators - Logic Output
Package:
6-SOIC (0.173, 4.40mm Width), 5 Leads
Datasheet:
ShinYuaACPL-M61U-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
R²Coupler™
1
Inputs-Side1/Side2:
1/0
CommonModeTransientImmunity(Min):
15kV/µs
InputType:
DC
OutputType:
Open Collector, Schottky Clamped
Current-Output/Channel:
50 mA
DataRate:
10MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
75ns, 75ns
Rise/FallTime(Typ):
24ns, 10ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
20mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Category:
Optoisolators - Logic Output
Datasheet:
ShinYuaACPL-M61U-500E.pdf
1. How to order ACPL-M61U-500E on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ACPL-M61U-500E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ACPL-M61U-500E?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ACPL-M72U-000E ACPL-M71U-500E ACPL-M71U-000E ACPL-M46U-000E ACPL-M61U-500E
Part Number ACPL-M72U-000E ACPL-M71U-500E ACPL-M71U-000E ACPL-M46U-000E ACPL-M61U-500E
Manufacturer Broadcom Limited Broadcom Limited Broadcom Limited Broadcom Limited Broadcom Limited
Series R²Coupler™ R²Coupler™ R²Coupler™ R²Coupler™ R²Coupler™
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Inputs-Side1/Side2 1/0 1/0 1/0 1/0 1/0
Voltage-Isolation 3750Vrms 3750Vrms 3750Vrms 3750Vrms 3750Vrms
CommonModeTransientImmunity(Min) 15kV/µs 15kV/µs 15kV/µs 15kV/µs 15kV/µs
InputType DC DC DC DC DC
Current-Output/Channel 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
DataRate 10MBd 10MBd 10MBd 10MBd 10MBd
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max) 75ns, 75ns 75ns, 75ns 75ns, 75ns 75ns, 75ns 75ns, 75ns
Rise/FallTime(Typ) 24ns, 10ns 24ns, 10ns 24ns, 10ns 24ns, 10ns 24ns, 10ns
Voltage-Forward(Vf)(Typ) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Current-DCForward(If)(Max) 20mA 20mA 20mA 20mA 20mA
Voltage-Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C