Allegro MicroSystems ACS70331EOLCTR-2P5B3
ACS70331EOLCTR-2P5B3
Part No.:
ACS70331EOLCTR-2P5B3
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Transducers
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaACS70331EOLCTR-2P5B3.pdf
Description:
HIGH SENSITIVITY, GMR-BASED CURR
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
ACS70331
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC/DC
SensorType:
Hall Effect, Open Loop
Current-Sensing:
±2.5A
NumberofChannels:
1
Output:
Voltage
Sensitivity:
400mV/A
Frequency:
DC ~ 1MHz
Linearity:
±0.2%
Accuracy:
Voltage-Supply:
3V ~ 4.5V
ResponseTime:
535ns
Current-Supply(Max):
6mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Polarization:
Bidirectional
MountingType:
Surface Mount
Category:
Current Transducers
Datasheet:
1. How to order ACS70331EOLCTR-2P5B3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ACS70331EOLCTR-2P5B3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ACS70331EOLCTR-2P5B3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series ACS70331 ACS70331 ACS70331 ACS70331 ACS70331
ProductStatus Active Active Active Active Active
ForMeasuring AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC
Current-Sensing ±2.5A ±2.5A ±2.5A ±2.5A ±2.5A
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Output Voltage Voltage Voltage Voltage Voltage
Sensitivity 400mV/A 400mV/A 400mV/A 400mV/A 400mV/A
Frequency DC ~ 1MHz DC ~ 1MHz DC ~ 1MHz DC ~ 1MHz DC ~ 1MHz
Linearity ±0.2% ±0.2% ±0.2% ±0.2% ±0.2%
Accuracy - - - - -
Voltage-Supply 3V ~ 4.5V 3V ~ 4.5V 3V ~ 4.5V 3V ~ 4.5V 3V ~ 4.5V
ResponseTime 535ns 535ns 535ns 535ns 535ns
Current-Supply(Max) 6mA 6mA 6mA 6mA 6mA