WeEn Semiconductors ACTT8-800C0TQ
ACTT8-800C0TQ
Part No.:
ACTT8-800C0TQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaACTT8-800C0TQ.pdf
Description:
ACTT8-800C0T/SIL3P/STANDARD MA
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
80A, 88A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
30 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
35 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
150°C (TJ)