Analog Devices Inc. ADP1762ACPZ-1.2-R7
ADP1762ACPZ-1.2-R7
Part No.:
ADP1762ACPZ-1.2-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ShinYuaADP1762ACPZ-1.2-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 2A 16LFCSP
  • Related Categories
Package/Case:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
1.98V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.095V @ 2A
Current-Output:
2A
Current-Quiescent(Iq):
8 mA
Current-Supply(Max):
14 mA
PSRR:
63dB ~ 34dB (10kHz ~ 1MHz)
ControlFeatures:
Enable, Power Good, Soft Start
ProtectionFeatures:
Current Limit, Thermal Overload
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)