Analog Devices Inc. ADP1763ACPZ1.25-R7
ADP1763ACPZ1.25-R7
Part No.:
ADP1763ACPZ1.25-R7
Datasheet:
ShinYuaADP1763ACPZ1.25-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 3A 16LFCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Voltage-Input(Max):
1.98V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.25V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.145V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
8 mA
Current-Supply(Max):
16 mA
PSRR:
62dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)