Analog Devices Inc. ADP2371ACPZ-3.3-R7
ADP2371ACPZ-3.3-R7
Part No.:
ADP2371ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ShinYuaADP2371ACPZ-3.3-R7.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 800MA 8LFCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
3.2V
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
800mA
Frequency-Switching:
600kHz ~ 1.2MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)