Analog Devices Inc. ADP3303ARZ-3.3
ADP3303ARZ-3.3
Part No.:
ADP3303ARZ-3.3
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADP3303ARZ-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Series:
anyCAP®
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
12V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.4V @ 200mA
Current-Output:
200mA
Current-Quiescent(Iq):
400 µA
Current-Supply(Max):
4 mA
PSRR:
ControlFeatures:
Error Flag, Shutdown
ProtectionFeatures:
Over Temperature
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C