Analog Devices Inc. ADP7156ACPZ-1.2-R7
ADP7156ACPZ-1.2-R7
Part No.:
ADP7156ACPZ-1.2-R7
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ShinYuaADP7156ACPZ-1.2-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.2A 10LFCSP
  • Related Categories
Package/Case:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
Current-Output:
1.2A
Current-Quiescent(Iq):
8 mA
Current-Supply(Max):
12 mA
PSRR:
80dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C