Analog Devices Inc. ADP7158ARDZ-2.5-R7
ADP7158ARDZ-2.5-R7
Part No.:
ADP7158ARDZ-2.5-R7
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaADP7158ARDZ-2.5-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 2A 8SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
Current-Output:
2A
Current-Quiescent(Iq):
8 mA
Current-Supply(Max):
14 mA
PSRR:
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C