Altran Magnetics, LLC AEV250-FB
AEV250-FB
Part No.:
AEV250-FB
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ShinYuaAEV250-FB.pdf
Description:
AEV250 SERIES 250A DC CONTACTOR
Packaging:
Box
Series:
AEV250
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
72VDC
ContactForm:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
ContactRating(Current):
250 A
SwitchingVoltage:
900VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
TerminationStyle:
Stud, Wire Leads
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MustOperateVoltage:
48 VDC