Altran Magnetics, LLC AEV250-FN
AEV250-FN
Part No.:
AEV250-FN
Datasheet:
ShinYuaAEV250-FN.pdf
Description:
AEV250 SERIES 250A DC CONTACTOR
CoilVoltage:
72VDC
ContactRating(Current):
250 A
SwitchingVoltage:
900VDC - Max
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MustOperateVoltage:
48 VDC