Altran Magnetics, LLC AEV250-MC
AEV250-MC
Part No.:
AEV250-MC
Datasheet:
ShinYuaAEV250-MC.pdf
Description:
AEV250 SERIES 250A DC CONTACTOR
CoilVoltage:
12 ~ 24VDC
ContactRating(Current):
250 A
SwitchingVoltage:
900VDC - Max
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MustOperateVoltage:
9 VDC