Abracon LLC AIRD-06-2R7N
AIRD-06-2R7N
Part No.:
AIRD-06-2R7N
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ShinYuaAIRD-06-2R7N.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 11.4A 5 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Series:
AIRD-06
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±30%
CurrentRating(Amps):
11.4 A
Current-Saturation(Isat):
58A
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
5mOhm Max
Q@Freq:
15 @ 1kHz
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz