Abracon LLC AIRD-06-471K
AIRD-06-471K
Part No.:
AIRD-06-471K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ShinYuaAIRD-06-471K.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 1.6A 355 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Series:
AIRD-06
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
1.6 A
Current-Saturation(Isat):
4.5A
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
355mOhm Max
Q@Freq:
15 @ 50kHz
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaAIRD-06-471K.pdf
1. How to order AIRD-06-471K on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the AIRD-06-471K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIRD-06-471K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AIRD-06-471K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AIRD-06-471K AIRD-06-182K AIRD-06-102K AIRD-06-470K AIRD-06-152K
Part Number AIRD-06-471K AIRD-06-182K AIRD-06-102K AIRD-06-470K AIRD-06-152K
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series AIRD-06 AIRD-06 AIRD-06 AIRD-06 AIRD-06
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 1.6 A 1.6 A 1.6 A 1.6 A 1.6 A
Current-Saturation(Isat) 4.5A 4.5A 4.5A 4.5A 4.5A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 355mOhm Max 355mOhm Max 355mOhm Max 355mOhm Max 355mOhm Max
Q@Freq 15 @ 50kHz 15 @ 50kHz 15 @ 50kHz 15 @ 50kHz 15 @ 50kHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz