KEMET ALC70A472CB063
ALC70A472CB063
Part No.:
ALC70A472CB063
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALC70A472CB063.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALC70
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
81mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
13000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.3 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.15 A @ 10 kHz
Impedance:
61 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaALC70A472CB063.pdf
1. How to order ALC70A472CB063 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ALC70A472CB063 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ALC70A472CB063?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ALC70A103EH100 ALC70C102FP600 ALC70A102EH450 ALC70A472CB063 ALC70A101CC630
Part Number ALC70A103EH100 ALC70C102FP600 ALC70A102EH450 ALC70A472CB063 ALC70A101CC630
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series ALC70 ALC70 ALC70 ALC70 ALC70
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 4700 µF 4700 µF 4700 µF 4700 µF 4700 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 63 V 63 V 63 V 63 V 63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 81mOhm @ 100Hz 81mOhm @ 100Hz 81mOhm @ 100Hz 81mOhm @ 100Hz 81mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp 13000 Hrs @ 85°C 13000 Hrs @ 85°C 13000 Hrs @ 85°C 13000 Hrs @ 85°C 13000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 4.3 A @ 100 Hz 4.3 A @ 100 Hz 4.3 A @ 100 Hz 4.3 A @ 100 Hz 4.3 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 6.15 A @ 10 kHz 6.15 A @ 10 kHz 6.15 A @ 10 kHz 6.15 A @ 10 kHz 6.15 A @ 10 kHz
Impedance 61 mOhms 61 mOhms 61 mOhms 61 mOhms 61 mOhms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm)