KEMET ALC70E112EF350
ALC70E112EF350
Part No.:
ALC70E112EF350
Datasheet:
ShinYuaALC70E112EF350.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
136mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.93 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.09 A @ 10 kHz
Impedance:
74 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)