KEMET ALC70E333EL063
ALC70E333EL063
Part No.:
ALC70E333EL063
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALC70E333EL063.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALC70
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
18mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
11.75 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.51 A @ 10 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
3.228 (82.00mm)