KEMET ALC70G114FP040
ALC70G114FP040
Part No.:
ALC70G114FP040
Datasheet:
ShinYuaALC70G114FP040.pdf
Description:
CAP ALUM 110000UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
110000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.87 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.84 A @ 10 kHz
Impedance:
9 mOhms
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)
Size/Dimension:
1.772 Dia (45.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)