KEMET ALC70H272FP400
ALC70H272FP400
Part No.:
ALC70H272FP400
Datasheet:
ShinYuaALC70H272FP400.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
55mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.49 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.09 A @ 10 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)
Size/Dimension:
1.772 Dia (45.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)