KEMET ALC70H752FP200
ALC70H752FP200
Part No.:
ALC70H752FP200
Datasheet:
ShinYuaALC70H752FP200.pdf
Description:
CAP ALUM 7500UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
7500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.2 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.97 A @ 10 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)
Size/Dimension:
1.772 Dia (45.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)