Texas Instruments ALM2403QPWPRQ1
ALM2403QPWPRQ1
Part No.:
ALM2403QPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ALM2403QPWPRQ1.pdf
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 14HTSSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
AmplifierType:
General Purpose
NumberofCircuits:
2
OutputType:
Rail-to-Rail
SlewRate:
50V/µs
GainBandwidthProduct:
21 MHz
-3dbBandwidth:
Current-InputBias:
10 pA
Voltage-InputOffset:
6 mV
Current-Supply:
3.6mA
Current-Output/Channel:
500 mA
Voltage-SupplySpan(Min):
5 V
Voltage-SupplySpan(Max):
24 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)