Diodes Incorporated AP1507-12D5L-U
AP1507-12D5L-U
Part No.:
AP1507-12D5L-U
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet:
ShinYuaAP1507-12D5L-U.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 3A TO252-5
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
22V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
3A
Frequency-Switching:
150kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C (TA)