Diodes Incorporated AP1509-SG-13
AP1509-SG-13
Part No.:
AP1509-SG-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaAP1509-SG-13.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Adjustable
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
22V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.23V
Voltage-Output(Max):
18V
Current-Output:
2A
Frequency-Switching:
150kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C (TA)