Diodes Incorporated AP2125N-3.3TRE1
AP2125N-3.3TRE1
Part No.:
AP2125N-3.3TRE1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaAP2125N-3.3TRE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.3V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
90 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
65dB (100Hz ~ 1kHz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)