Diodes Incorporated AP2128K-4.2TRG1
AP2128K-4.2TRG1
Part No.:
AP2128K-4.2TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaAP2128K-4.2TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.2V 300MA SOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
4.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.3V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
90 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C