Diodes Incorporated AP2139AK-1.8TRG1
AP2139AK-1.8TRG1
Part No.:
AP2139AK-1.8TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaAP2139AK-1.8TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.1V @ 250mA
Current-Output:
250mA
Current-Quiescent(Iq):
1.5 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C