Diodes Incorporated AP63200WU-7
AP63200WU-7
Part No.:
AP63200WU-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
ShinYuaAP63200WU-7.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A TSOT26
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Adjustable
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
3.8V
Voltage-Input(Max):
32V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
12V
Current-Output:
2A
Frequency-Switching:
500kHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)