Diodes Incorporated AP7354-22SA-7
AP7354-22SA-7
Part No.:
AP7354-22SA-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaAP7354-22SA-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.2V 150MA SOT23
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.52V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
0.6 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)