Microchip Technology APT100GN120J
APT100GN120J
Part No.:
APT100GN120J
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaAPT100GN120J.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 153A 446W ISOTOP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
153 A
Power-Max:
446 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.1V @ 15V, 100A
Current-CollectorCutoff(Max):
100 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
6.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)