Microchip Technology APT150GN60J
APT150GN60J
Part No.:
APT150GN60J
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
ISOTOP
Datasheet:
ShinYuaAPT150GN60J.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 220A 536W ISOTOP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
220 A
Power-Max:
536 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.85V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max):
25 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
9.2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaAPT150GN60J.pdf
1. How to order APT150GN60J on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the APT150GN60J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT150GN60J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT150GN60J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT100GT120JU2 APT75GN120JDQ3 APT150GN60JDQ4 APT60GF120JRDQ3 APTGT300SK60D3G
Part Number APT100GT120JU2 APT75GN120JDQ3 APT150GN60JDQ4 APT60GF120JRDQ3 APTGT300SK60D3G
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Single Single Single Single Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 220 A 220 A 220 A 220 A 220 A
Power-Max 536 W 536 W 536 W 536 W 536 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 1.85V @ 15V, 150A 1.85V @ 15V, 150A 1.85V @ 15V, 150A 1.85V @ 15V, 150A 1.85V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max) 25 µA 25 µA 25 µA 25 µA 25 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce 9.2 nF @ 25 V 9.2 nF @ 25 V 9.2 nF @ 25 V 9.2 nF @ 25 V 9.2 nF @ 25 V