Microsemi Corporation APT2X40DC120J
APT2X40DC120J
Part No.:
APT2X40DC120J
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT2X40DC120J.pdf
Description:
DIODE MODULE 1.2KV 40A SOT227
Packaging:
Bulk
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
DiodeType:
Silicon Carbide Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
40A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.8 V @ 40 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
0 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
800 µA @ 1200 V