Microchip Technology APTGLQ50VDA65T3G
APTGLQ50VDA65T3G
Part No.:
APTGLQ50VDA65T3G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaAPTGLQ50VDA65T3G.pdf
Description:
IGBT MODULE 650V 70A 175W SP3F
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Dual Boost Chopper
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
650 V
Current-Collector(Ic)(Max):
70 A
Power-Max:
175 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.3V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max):
50 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
3.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)