Microsemi Corporation APTGT150A170G
APTGT150A170G
Part No.:
APTGT150A170G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT150A170G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 250A 890W SP6
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1700 V
Current-Collector(Ic)(Max):
250 A
Power-Max:
890 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max):
350 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
13.5 nF @ 25 V