Microsemi Corporation APTGT50DA170T1G
APTGT50DA170T1G
Part No.:
APTGT50DA170T1G
Package:
SP1
Datasheet:
ShinYuaAPTGT50DA170T1G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP1
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1700 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Power-Max:
312 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 50A
InputCapacitance(Cies)@Vce:
4.4 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)