Alliance Memory, Inc. AS6C1008-55TINTR
AS6C1008-55TINTR
Part No.:
AS6C1008-55TINTR
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Category:
Memory
Package:
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
ShinYuaAS6C1008-55TINTR.pdf
Description:
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32TSOP I
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
MemoryType:
Volatile
MemoryFormat:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
MemorySize:
1Mb (128K x 8)
MemoryInterface:
Parallel
ClockFrequency:
WriteCycleTime-WordPage:
55ns
AccessTime:
55 ns
Voltage-Supply:
2.7V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)