Alliance Memory, Inc. AS6C62256-55SIN
AS6C62256-55SIN
Part No.:
AS6C62256-55SIN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Category:
Memory
Package:
28-SOIC (0.330, 8.38mm Width)
Datasheet:
ShinYuaAS6C62256-55SIN.pdf
Description:
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
MemoryType:
Volatile
MemoryFormat:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
MemorySize:
256Kb (32K x 8)
MemoryInterface:
Parallel
ClockFrequency:
WriteCycleTime-WordPage:
55ns
AccessTime:
55 ns
Voltage-Supply:
2.7V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)