XP Power ASB75US15
ASB75US15
Part No.:
ASB75US15
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
ShinYuaASB75US15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 75W
  • Related Categories
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Tray
Series:
ASB75 (75W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
5A
Power(Watts):
75 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Baseplate, Universal Input
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
88%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.40 L x 2.28 W x 0.67 H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm)
ApprovalAgency:
CB, TUV, UL
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaASB75US15.pdf
1. How to order ASB75US15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ASB75US15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ASB75US15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ASB75US15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ASB75US15 pin diagram, ASB75US15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ASB75US12 ASB75US24 ASB75US48 ASB75US15
Part Number ASB75US12 ASB75US24 ASB75US48 ASB75US15
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray
Series ASB75 (75W) ASB75 (75W) ASB75 (75W) ASB75 (75W)
ProductStatus Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - -
Voltage-Output3 - - - -
Voltage-Output4 - - - -
Current-Output(Max) 5A 5A 5A 5A
Power(Watts) 75 W 75 W 75 W 75 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 88% 88% 88% 88%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.40 L x 2.28 W x 0.67 H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.67 H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.67 H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm) 2.40 L x 2.28 W x 0.67 H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm)