Stackpole Electronics Inc ASR1JA390R
ASR1JA390R
Part No.:
ASR1JA390R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaASR1JA390R.pdf
Description:
RES 390 OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ASR
ProductStatus:
Active
Resistance:
390 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
TemperatureCoefficient:
0/ -1800ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.197 Dia x 0.591 H (5.00mm x 15.00mm)