Microchip Technology AT45DB161D-MU-2.5
AT45DB161D-MU-2.5
Part No.:
AT45DB161D-MU-2.5
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaAT45DB161D-MU-2.5.pdf
Description:
IC FLASH 16MBIT SPI 50MHZ 8VDFN
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Obsolete
MemoryType:
Non-Volatile
MemoryFormat:
FLASH
Technology:
FLASH
MemorySize:
16Mb (528 Bytes x 4096 pages)
MemoryInterface:
SPI
ClockFrequency:
50 MHz
WriteCycleTime-WordPage:
6ms
AccessTime:
Voltage-Supply:
2.5V ~ 3.6V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TC)