Microchip Technology AT49F040A-55TU
AT49F040A-55TU
Part No.:
AT49F040A-55TU
Package:
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
ShinYuaAT49F040A-55TU.pdf
Description:
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 32TSOP
MemorySize:
4Mb (512K x 8)
MemoryInterface:
Parallel
ClockFrequency:
WriteCycleTime-WordPage:
40µs
AccessTime:
55 ns
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TC)