Abracon LLC ATCA-08-251M-H
ATCA-08-251M-H
Part No.:
ATCA-08-251M-H
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
ShinYuaATCA-08-251M-H.pdf
Description:
FIXED IND 250UH 10A 27 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Series:
ATCA
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Material-Core:
Iron Powder
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
10 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
27mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaATCA-08-251M-H.pdf
1. How to order ATCA-08-251M-H on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ATCA-08-251M-H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ATCA-08-251M-H?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ATCA-08-471M-V ATCA-08-471M-H ATCA-08-251M-H ATCA-08-251M-V ATCA-03-111M-V
Part Number ATCA-08-471M-V ATCA-08-471M-H ATCA-08-251M-H ATCA-08-251M-V ATCA-03-111M-V
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series ATCA ATCA ATCA ATCA ATCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Material-Core Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder
Inductance 250 µH 250 µH 250 µH 250 µH 250 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 27mOhm Max 27mOhm Max 27mOhm Max 27mOhm Max 27mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz