Diodes Incorporated AZ1117T-1.2E1
AZ1117T-1.2E1
Part No.:
AZ1117T-1.2E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AZ1117T-1.2E1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Series:
AZ1117
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.25V @ 1A
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)