Diodes Incorporated AZ1117T-2.85E1
AZ1117T-2.85E1
Part No.:
AZ1117T-2.85E1
Datasheet:
AZ1117T-2.85E1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 1A TO220-3
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.85V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.25V @ 1A
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)