Diodes Incorporated AZ2940D-1.8G1
AZ2940D-1.8G1
Part No.:
AZ2940D-1.8G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AZ2940D-1.8G1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-2
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
13.2V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.75V @ 1A
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
25 mA
Current-Supply(Max):
18 mA
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)