Diodes Incorporated AZ2940D-3.3E1
AZ2940D-3.3E1
Part No.:
AZ2940D-3.3E1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AZ2940D-3.3E1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-2
  • Related Categories
Package/Case:
Voltage-Input(Max):
13.2V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.55V @ 1A
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
25 mA
Current-Supply(Max):
18 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)